خانه » مادرها و پدرها بخوانند » آموزش در خانه، پلی به سوی مدرسه
تربیت وآموزش فرزندان مادرها و پدرها بخوانند

آموزش در خانه، پلی به سوی مدرسه

آموزش در منزل یکی از راه‌های بسیار عالی برای برقراری ارتباط با بچه‌هاست و می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. این مقاله به والدین می‌آموزد که چگونه می‌توان در زمان تعطیلی مدارس، به کودکان آموزش داد و هم‌زمان آن‌ها را شاد و اجتماعی نگه داشت. برای انجام این کار، فرزند شما باید به میزان زیادی انگیزه داشته باشد و شما هم باید از این موضوع مطمئن شوید و سپس کار خود را شروع کنید. ضمناً برای آموزش در منزل مجبور به پیروی از برنامه‌ی تحصیلی نیستید و می‌توانید برنامه را با توجه به علاقه‌مندی و نیاز فرزندتان تغییر دهید.

 

اگر می‌خواهید آموزش در خانه را شروع کنید، ابتدای هر روز لازم است برنامه‌ای تنظیم کرده، سپس کتاب‌ها و وسایل مورد نیاز را آماده کنید. هم‌چنین هر روزی که برنامه‌ای آموزشی در منزل دارید بخشی از زمان خود را به موضوعات متنوع مثل خواندن، ریاضیات، علوم و… اختصاص دهید. در کنار مطالعه می‌توانید برنامه‌ای برای فعالیت‌هایی مانند آشپزی، باغبانی و دیگر کارهای عملی را ترتیب دهید و به دنبال حلقه‌ی اتصالی بین مطالعات علمی و کارهای عملی باشید.

برای این کار اعتمادبه‌نفس کافی داشته باشید. این موضوع را درک کنید که شما بیش از همه به فکر آینده‌ی فرزندتان هستید؛ به همین دلیل می‌توانید بهترین معلم خانگی برای او باشید. آموزش در خانه مسئولیت بزرگی است که شما در تمام روزهای تعطیل می‌توانید آن را اجرا کنید و اگر بتوانید با توجه به سبک زندگی خود این کار را انجام دهید اثربخش‌تر خواهد بود و این کار ربطی به سطح تحصیلات و تخصص شما ندارد. ضمناً برای آموزش فرزندتان در منزل لازم نیست از تمام وقت آزاد خود استفاده کرده و از تفریحات خود چشم‌پوشی کنید.

در مورد روش‌های مختلف آموزش در منزل مطالعه کنید. آموزش در منزل سبک‌های متفاوتی دارد و شما می‌توانید روشی را که به روحیات و سبک زندگی شما و فرزندتان نزدیک‌تر است انتخاب کنید. ممکن است بخواهید از دی‌وی‌دی استفاده کنید، ممکن است به آموزش در فضای باز علاقه‌مند باشید یا حتی امکان دارد بیش‌تر دلتان بخواهد از طریق گفت‌وگو و بازی، آموزش را دنبال کنید. می‌توانید از طریق مطالعه در اینترنت یا کتاب‌های متنوع، سبک‌های مختلفی را بیاموزید و آن‌ها را امتحان کنید. شما در منزل نسبت به مدرسه آزادی عمل بیش‌تری دارید.

حتماً با برنامه پیش بروید. برنامه‌ای مکتوب با نظرسنجی از فرزندتان تهیه کنید. مثلاً در ماه یک بار می‌توانید از یک کتابخانه یا موزه بازدید کنید، در هفته دو بار ریاضی بخوانید و هر روز یک کتاب داستان کوتاه را به صورت دوره‌ای و نوبتی برای هم بخوانید و راجع به موضوع آن گفت‌وگو کنید. هر چه دقیق‌تر و بابرنامه‌تر باشید، آموزش شما اثربخش‌تر، جذاب‌تر و مفیدتر خواهد بود.

حتماً فعالیت‌های اجتماعی را در برنامه‌ی خود بگنجانید. مدارس به دلیل محدودیت‌های مالی و زمانی، کم‌تر می‌توانند کودکان و نوجوانان را در اجتماع همراهی کنند؛ اما شما می‌توانید به همراه فرزندتان در سینماها، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، ورزشگاه‌ها و حتی پارک‌ها در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید. این کار موجب می‌شود علاوه بر سرفصل‌های درسی، مهارت‌های کلامی و اجتماعی فرزندتان را نیز تقویت کنید و او از نحوه‌ی برخورد شما الگو بگیرد.

نمونه‌ی کارهای فرزندتان را نگهداری کنید. حتماً کارهای عملی و تمرین‌هایی را که به همراه هم انجام می‌دهید نگهداری کنید تا متوجه پیشرفت فرزندتان باشید. مشاهده‌ی پیشرفت عملکرد او موجب می‌شود تا هم شما به دلیل نوع آموزشتان و هم فرزندتان به دلیل تلاشش، اعتمادبه‌نفس و انگیزه‌ی کافی برای ادامه‌ی مسیر پیدا کنید. ضمن این‌که سال‌ها بعد، مشاهده‌ی کارهای او برای خانواده لذت‌بخش خواهد بود.

تعادل را حفظ کنید. لازم نیست تمامِ وقت خود را صرف این کار کنید. می‌توانید فقط سه روز در هفته را به آموزش در منزل و رسیدگی به امور تحصیلی و آموزشی فرزندتان اختصاص دهید و او را همراهی کنید. این کار باعث می‌شود همواره توجه و علاقه‌مندی شما را در کنار خود احساس کند. توجه بیش از حد یا حتی بی‌توجهی کامل و واگذار کردن تمام امور به فرزندان، ضررهای خاص خود را دارد. حتی زمانی که بچه‌ها وارد دوره‌ی دبیرستان می‌شوند به مشارکت شما نیاز دارند و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه‌قدر از زمانتان را صرف این موضوع کنید.

همه‌ی فرزندان را در آموزش شرکت دهید. اگر فرزند کوچک‌تری دارید حتماً او را هم در این برنامه سهیم کنید و در حد سن و سال خودش او را در کنار خودتان داشته باشید. او از شما گفت‌گو کردن، انجام کارهای گروهی و تلاش کردن را می‌آموزد. ضمن این‌که اجتماعِ خانوادگی حتی با موضوعات آموزشی می‌تواند صمیمیت را در خانواده‌ی شما دوچندان کند.

بهانه ممنوع! هرگز به دلیل مشغله‌های کاری از زیر مسئولیت آموزش در منزل شانه خالی نکنید. حتی اگر فقط دو روز در هفته و هر بار تنها دو ساعت فرصت برای این کار داشته باشید باید برای آن برنامه‌ریزی کنید. حضور شما خیلی باارزش است و توجه و همکاریِ شما باعث می‌شود روند پیشرفت فرزندتان سرعت بیش‌تری بگیرد. شما فقط وظیفه‌ی تأمین امکانات مادی را بر عهده ندارید؛ مشارکت معنویِ شما خیلی مهم‌تر است.

منبع : www.wikihow.com

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها