خانه » نهادهای آموزشی » تحقق تربیت در مدرسه بدون نشاط امکان‌پذیر نیست
آموزش و پرورش نهادهای آموزشی

تحقق تربیت در مدرسه بدون نشاط امکان‌پذیر نیست

وزیر آموزش‌وپرورش در همایش یاوران تربیت؛
وزیر آموزش‌وپرورش در همایش یاوران تربیت با اشاره به اینکه همه کارکنان آموزش‌وپرورش مربی تربیتی هستند، اظهار کرد: مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش تسهیل گری برای تربیت است.
آموزگارکوشا – به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی، سید محمد بطحایی در همایش یاوران تربیت آموزش و پرورش شهر تهران که صبح امروز در تالار وزارت کشور برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: مهمترین مأموریت آموزش‌وپرورش عمومی، تربیت است، در واقع اصلی ترین وظیفه‌ این نهاد، هموار کردن مسیر برای تربیت دانش آموزان است.
وی افزود: منظور از تربیت، دانش‌آموزانی متصف به ویژگی‌ها، شایستگی‌ها و خلق‌وخویی‌های نیکی است که مقصد تربیت است.
بطحایی تصریح کرد: آموزش‌وپرورش، مدرسه، کلاس و درسی که داریم همگی مقصد تربیتی دارند اما متأسفانه برخی مجریان برنامه‌های آموزشی و پرورشی، مدرسه را که باید در راستای تربیت دانش آموزان اقدام کند، فراموش می‌کنند؛ در این صورت، منابع را به هدر داده‌ایم و عمر دانش آموزان به بطالت رفته است.
مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش تسهیل گری برای تربیت است
بطحایی با بیان اینکه «یادگیری یعنی تغییراتی که در بینش و رفتار دانش آموزان اتفاق می‌افتد و نسبتاً پایدار است»، گفت: اگر در آموزش‌وپرورش، یادگیری و فعالیت‌های پرورشی منتج به تربیت نشود، اقدام عبثی است و از آنجا که همه در خانواده آموزش‌وپرورش، مربی تربیتی هستیم و مأموریت اصلی ما تسهیل گری برای تربیت است لذا مدرسه تسهیل‌کننده فرایند تربیت است.
نبود شادی و نشاط در مدرسه مانعی برای تحقق تربیت است
وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مسیر تربیت را هموار و فراهم کنیم باید موانعی که اجازه نمی‌دهد تربیت اتفاق بیفتد را برداریم و تا زمانی که این موانع موجود باشد، هرچقدر منابع مالی صرف کنیم تربیت اتفاق نمی‌افتد و ویژگی‌های مورد انتظار در فارغ‌التحصیلان مدارس وجود نخواهد داشت.
وی در ادامه اضافه کرد: این هدف سرآغاز خط‌ مشی و استراتژی برگرفته‌شده از سند تحول بنیادین در دولت دوازدهم است و اگر می‌گوییم که مدرسه تبدیل به محیط بانشاط برای دانش آموزان شود برای این است که در غیر اینصورت خود مدرسه مانعی برای تربیت دانش آموزان محسوب خواهد شد و مدرسه به ضد خوش تبدیل می‌شود.
حذف آزمون‌های مکرر و کتاب‌های کمک‌درسی ازجمله موانع تربیت است که برداشته‌ شد
بطحایی گفت: اگر در مدرسه برنامه‌ای اجرا کنیم که یادگیری مؤثر را فراهم نکند و تربیت اتفاق نیفتد بدون شک آن برنامه دشمن تربیت خواهد بود و بنده به کمک شما همکاران عزیزم مصمم هستم تا این موانع را برداریم لذا حذف آزمون‌های مکرر و کتاب‌های کمک‌درسی که دشمن تربیت هستند ازجمله موانعی است که بلطف خدا تاکنون برداشته‌شده است.
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به نقش ضد تربیتی کنکور اظهار کرد: با روشی که کنکور در حال حاضر اجرا می‌شود باید نقش آن در پذیرش بر ای ورود به آموزش عالی تغییر پیدا کند و در واقع، به دنبال فلسفه تعلیم و تربیت باشیم.
وی افزود: علیرغم آموزه‌های تربیتی دین اسلام، ما چندان از آن بهره ای نمی بریم اما کشورهای دیگر که با آموزه‌های تربیتی اسلام بیگانه هستند ، بیشتر از ما از آن استفاده کرده‌اند.
سبد یادگیری دانش آموزان متوسطه دوره دوم مملو از حوزه شناختی است و جایی برای فعالیت‌های تربیتی ندارد
بطحایی با بیان اینکه سبد یادگیری دانش آموزان در متوسطه دوره دوم مملو از حوزه شناختی و دانش‌های این‌چنین است، گفت: با این اوصاف جایی برای فعالیت‌های تربیتی وجود ندارد و اگر حجاب و عفاف یکی از مهم ترین اهداف تربیتی ما است، باید دید در کجای مدارس فرصت آموزش‌ و پرورش آن راداریم . همچنین این سوال مطرح است که در کجای سبد یادگیری دانش‌آموزان، آموزش رفتارهای اجتماعی و مسئولیت‌های اجتماعی قرار داده شده است و چرا اقدام اندکی در این زمینه شده است.
وی در ادامه تأکید کرد: متأسفانه اکثر فارغ‌التحصیلان مدارس از مهارت‌های کمتری در این خصوص برخوردارند بنابراین، گام اول برداشتن موانع و گام دوم واردکردن عواملی است که این مسیر را شتاب دهد.
رصد مستمر فعالیت‌ها برای رسیدن به اهداف تربیتی بر عهده مربیان امور تربیتی است
وزیر آموزش‌وپرورش، مربیان امور تربیتی در مدرسه را خط‌ نگه‌دار این فرایند دانست و تصریح کرد: رصد مستمر فعالیت‌های مدرسه برای رسیدن به اهداف تربیتی بر عهده مربیان امور تربیتی است و این بزرگ‌ترین مأموریت مربیان است. اگر مربیان تنها به امور جاری بپردازند و غافل از این مأموریت شوند تربیت ، اتفاق نخواهد افتاد.
بطحایی در ادامه اضافه کرد: مدرسه، ‌سازمانی زنده است و تمام ویژگی‌های موجود زنده را دارد و همان‌طور که موجود زنده به محرک‌ها پاسخ می‌دهد مدرسه هم به همین شکل عمل می‌کند بنابراین مدرسه باید به‌عنوان هویت مستقل برای مسائل خودش تصمیم‌گیری کند.
منبع:کانون
انتهای پیام/

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

دسته ها