خانه » مشاوره » حضور در کلاس درس !!!
مشاوره مقالات مشاوره ای

حضور در کلاس درس !!!

ما انسان‌ها به دلیل داشتنِ ویژگی خوگیری وعادت‌پذیری، تغییر شرایط برایمان دشوار است. با شروع فصل پائیز و بازگشایی مدارس، بسیاری از دانش‌آموزان حضور درکلاس را باعث اتلاف وقت می‌دانند. لازم است دانش‌آموزان آگاه شوند که حضور درمدرسه نه تنها باعث اتلاف وقت نمی‌شود بلکه نظارت دقیق وپیگیرانه‌ی اولیا مدرسه موفقیت هرچه بیش‌تر آن‌ها را تضمین می‌کند.

 

در زیر به بررسی مهم‌ترین فواید حضور در کلاس می‌پردازیم:

۱) بیان هدف یادگیری و هدایت دانش‌آموزان به سمتِ موضوعِ درس: وقتی دانش‌آموز بداند قرار است چه چیزی را بیاموزد واز او انتظار چه عملکردی می‌رود، قطعا کنجکاوتر ومشتاق‌تر درس می‌خواند و موفق‌تر خواهد بود.

۲) مرور پیش نیازها: معلمان هنگام تدریس مرتبا اطلاعات ومفاهیمی که دانش‌آموز قبلا یاد گرفته را یادآوری می‌کنند واین ارتباط و تلفیق درس جدید با درس‌های قبلی امکان ثبت و ماندگاری اطلاعات در حافظه‌ی دانش‌آموز را بیش‌تر می‌کند.

۳) ارائه‌ی مثال‌های متفاوت: معلمان هنگام تدریسِ مطالب جدی، از موارد ملموس کمک می‌گیرند و از این طریق به آسان‌سازیِ یادگیریِ مطالب جدید می‌پردازند.

۴) ارائه‌ی تمرین مستقل: از طریق تمریناتی که معلم به دانش‌آموز می‌دهد اطلاعات از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلند مدت منتقل می‌شود وهر آن‌چه که به حافظه‌ی بلندمدت

منتقل شود دیگر فراموش نمی‌شود.

۵) ارزیابی عملکرد دانش‌آموز: از طریق امتحانات میزان تسلط دانش‌آموزان را می‌سنجند

و دبیران مطالبی را که نیاز به تلاش بیش‌تری دارد دوره خواهند کرد.

۶) حفظ تمرکز دانش‌آموز در کلاس: بارها دیده‌ایم که معلم‌ها با گوش به زنگ کردن دانش‌آموزان وروش‌های ویژه‌ای ازپرت شدن حواس آن‌ها جلوگیری می‌کنند. این روش‌ها در کلاس درس آموخته می‌شوند و در منزل توسط دانش‌آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع:کانون

برچسب ها:

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها