خانه » نهادهای آموزشی » دغدغه معلمان را کم کنیم
آموزش و پرورش نهادهای آموزشی

دغدغه معلمان را کم کنیم

آموزگارکوشا – حل مشکلات معلمان تنها در صورت کاهش فشارهای اقتصادی امکان‌پذیر است. حقوق اندک معلمان کفاف گذراندن زندگی آنها را نمی‌دهد، طوری که برخی معلمان مرد سراغ شغل دوم رفته‌اند، اما پاسخ آموزش و پرورش در قبال این مساله همیشه یک چیز است: بودجه نداریم. برخی هم معتقدند بودجه‌ای که باید صرف آموزش و پرورش، حقوق معلمان، تجهیزکردن مدارس و… شود، صرف مراکز آموزشی می‌شود که فعالیت‌‌شان به‌نوعی موازی‌کاری با فعالیت آموزش و پرورش است. با وجود این شرایط اغلب معلمان به این باور رسیده‌اند اهمیتی که باید به آنها داده نمی‌شود و به‌نوعی جایگاه اجتماعی واقعی خود را ندارند، در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته شغل معلمی از جمله شغل‎های برتر است و تسهیلات ویژه‌ای به معلمان تعلق می‌گیرد.

فاطمه تقویان معلم مدرسه «نرگس» که درس عربی را در پایه هفتم و هشتم تدریس می‌کند و به‌عنوان معلم نمونه در استان تهران شناخته شده است، درباره دغدغه‌های معلمان گفت: مشکلات اقتصادی معلمان همیشه هست و مساله جدیدی نیست، اما این ارتباطی به دانش‌آموز ندارد، از این رو معلم باید وظیفه خودش را به لحاظ آموزشی انجام دهد. ما معلمان مشکلات زیادی داریم و حق مسلم خودمان را می‌خواهیم؛ حق هر معلمی این است که به‌موقع حقوقش را دریافت کند. چرا باید پاداش بازنشستگان را طی چند نوبت با تاخیر پرداخت کنند؟ به هر حال این پول حق معلم است و دوست دارد به‌موقع به دستش برسد، قطعا برای آن پول برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما باید بعد از بازنشستگی دائما در حال پیگیری باشند تا به پول و حقشان برسند.

زمان کم تدریس

مشکل بسیاری از معلمان زمان کم برای تدریس با توجه به حجم زیاد کتاب‌ها است. مریم ناصری معلم متوسطه اول پایه هفتم و هشتم در رشته تجربی که به‌عنوان معلم نمونه منطقه‌ای انتخاب شده است، با اشاره به دغدغه‌های خود به ایلنا گفت: من معلم منطقه یک هستم و شرایط در مدرسه ما به نسبت مدارس محله‌های پایین تهران مهیاتر است. من معلم علوم تجربی هستم و نیاز دارم حتما برای آموزش لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی مدرسه فراهم باشد. در برخی از مدراس که کوچک‌ترند و یا بودجه کافی ندارند، متاسفانه تجهیزات آزمایشگاهی نیز وجود ندارد و این مساله روند آموزشی علوم تجربی را با مشکل مواجه کرده است. وی با اشاره به اینکه ما انتظار داریم تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی تامین شود، گفت: من گاهی اوقات به دانش‌آموزان می‌گویم که خودشان وسایل مورد نیاز برای دروس آزمایشگاهی را بیاورند، زیرا اگر امکانات لازم نباشد طبیعتا مفهوم درس به‌خوبی برای دانش‌آموز جا نمی‌افتد و همیشه دانش‌آموزان با این مساله مشکل دارند. از طرف دیگر ما واقعا برای دروس تخصصی آزمایشگاهی مثل درس علوم نیروی متخصص نداریم تا جایی که معلمان ادبیات و ریاضی بعضا علوم درس می‌دهند در صورتی که هر درسی نیاز به معلم تخصصی خودش دارد.

به همین دلیل ما با افت شدید نمره در پایه هفتم مواجه هستیم، زیرا یکسری دروس در پایه ششم برای او به‌خوبی جانیفتاده است و حالا الان به مشکل برخورده‌اند. معلم متوسطه اول پایه هفتم و هشتم اضافه کرد: یکی از دیگر از مسائلی که فکر می‌کنم مشکل بسیاری از معلمان است، زمان کم برای تدریس با توجه به حجم زیاد کتاب‌ها است. حجم دروس در پایه هفتم و هشتم زیاد است و ما به نسبت زمانی که در نظر گرفته شده مجبوریم آموزش فشرده داشته باشیم، به‌طور کلی ساعت‌های درسی برای ما واقعا معضل است. انجام حضور و غیاب و دیدن تکالیف دانش‌آموزان زمان می‌خواهد، دیگر چه برسد به انجام دروس آزمایشگاهی و عملی که نیازمند وقت بیشتر است.

ناصری ادامه داد: من همیشه در پایان ترم مجبور می‌شوم برای جبران کلاس‌هایی که زمان کم آورده از معلمان دیگر کمک بگیرم تا ساعت کلاسشان را در اختیار من قرار بدهند، برای مثال من زمان مورد نیازم را گاهی از کلاس درس تفکر سبک زندگی می‌گیرم درست است که این درس خوبی است، اما گاهی آموزش و پرورش می‌خواهد یک کاری را درست کند، اما بقیه کارها را خراب می‌کند. وی با اشاره به مطالبات معلمان از آموزش و پرورش گفت: درخواست من این است که وسایل آزمایشگاهی و زمان کافی برای آموزش این دروس را در نظر بگیرند. ما نیاز داریم که تجهیزات آزمایشگاهی به صورت دولتی تهیه شود.

زمانی که خواستیم تجهیزات بخریم، قیمت آنها نسبت به ماه قبل دوبرابر شده بود و اگر این تجهیزات به‌صورت دولتی تهیه شود، ما بهتر می‌توانیم روند آموزش را پیش ببریم. این معلم نمونه با بیان اینکه معلمان نیازمند وقت بیشتری برای آموزش هستند، گفت: در مدارس دولتی حتی وقتی برای برنامه‌های فوق برنامه هم نمی‌دهند، ولی در مدارس غیردولتی این‌طور نیست، آنها حتی تا شش‌ساعت هم می‌توانند برای دروس مختلف کلاس فوق برنامه در نظر بگیرند، طبیعی است به دلیل اینکه آنها پول می‌گیرند.

ناصری معلم متوسطه اول پایه هفتم و هشتم اظهار داشت:‌ با همه این مشکلات معلمی برای ما عشق است و اگر عشق نباشد کارکردن در این حرفه دشوار خواهد بود، آن هم با نسل دهه هشتاد که به چیزهای کوچک اصلا قانع نیستند و ما باید هم پای آنها باشیم. ما معلمانِ نسل دهه هشتاد علاوه‌بر اینکه درسمان را می‌دهیم باید به‌لحاظ روحی و اخلاقی نیز با دانش‌آموزان کنار بیایم. به‌نظر من تا زمانی که فضای روحی و عاطفی لازم به وجود نیاید نمی‌توانیم شرایط را برای تدریس مهیا کنیم از این رو همیشه به همکارانم توصیه می‌کنم سعی کنند ارتباط روحی و عاطفی خوبی با دانش‌آموزان خود برقرار کنند.

دغدغه معلمان

باید وضعیت مالی معلمان مطلوب باشد تا آنها مجبور نشوند برای رفع احتیاجات به کارهای دیگری روی بیاورند و بعد خسته به کلاس‌های درس بروند. صحبت‌های این دو معلم نمونه که شاید حرف معلمان دیگر هم باشد، به مجلس منتقل شد و محمد قمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص تلاش مجلس برای مرتفع‌کردن مشکلات معلمان توضیح داد: کارگران و معلمان به‌لحاظ اقتصادی وضعیت مشترکی با هم دارند و هر دو قشر حقوق اندکی دریافت می‌کنند. وی ادامه داد: این در حالی است که معلمان باید فارغ از معاش به فکر معاد جامعه نیز باشند.

آنها باید آینده را بسازند و خیالشان از بابت حقوق و دستمزد راحت باشد، برای مثال به قضات حقوق و مزایای خوب می‌دهند، چون می‌گویند قاضی باید راضی باشد تا مشکلی برای پرونده‌ها پیش نیاید. قمی با تاکید بر بهبود شرایط اقتصادی معلمان گفت: باید وضعیت مالی معلمان مطلوب باشد تا آنها مجبور نشوند، برای رفع احتیاجات به کارهای دیگری روی بیاورند و بعد خسته به کلاس‌های درس بروند. به هر حال آ‌نها مجبورند که شغل دوم و سوم داشته باشند و این اصلا خوب نیست. باید دغدغه معلمان را کم کنیم، از این رو دولت و مجلس باید به فکر این باشند که در حقوق و دستمزد تغییراتی به وجود بیاورند، برای مثال یک نفر در وزارت نفت یا وزارت امور خارجه با همان مدرک و سابقه‌ای که معلمان هم دارند کار می‌کند، اما ‌چندبرابر یک معلم حقوق می‌گیرند.

از این رو این مساله با عدالت سازگار نیست. این نماینده مجلس ادامه داد: برای اینکه شرایط موجود با عدالت سازگار باشد، باید حقوق و دستمزد معلمان را بالا برد. برخی می‌گویند معلمان زیاد هستند، معلمان زیادند اما زیادی نیستند. اگر برخی فکر می‌کنند با پول‌دادن به معلمان نقدینگی در کشور زیاد می‌شود پس بهتر است به معلمان حق مسکن، حق اولاد، کمک هزینه، بُن و یا تسهیلات غیرنقدی بدهند تا بتوانند از طریق آنها یک سری اجناس را تهیه کنند. مجلس این تسهیلات را در نظر دارد، اما خیلی کم است. قمی در پاسخ به این سوال که وعده‌های داده شده چه زمانی به مرحله اجرا خواهد رسید، گفت: این گفتار مقدمه عمل است.

در حال حاضر جو خوبی در مجلس پیش آمده و تقریبا نمایندگان مجلس به دغدغه‌های معلمان بیشتر از قبل پی‌برده‌اند. سال گذشته بحث کارانه معلمان یا رتبه‌بندی مطرح شد، البته بودجه‌ای هم برای رتبه‌بندی در نظر گرفتند، اما کم بود. مجلس بنا دارد که وارد این مقوله شود و رتبه‌بندی معلمان را به اجرا درآورد تا وضعیت اقتصادی معلمان مطلوب شود. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس به‌دنبال این است کاری برای معلمان انجام دهد، گفت: مقدار زیادی از کارهای رتبه‌بندی انجام شده، ولی اینکه اجرای آن چه زمانی باشد، فعلا مشخص نیست. در حال حاضر هم مجلس و هم وزارت آموزش و پرورش به‌شدت دنبال اجرای طرح رتبه‌بندی هستند و مجلس نیز حساسیت لازم را روی این قضیه دارد.

منبع:arm​andaily.‎​ir

انتهای پیام

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها