خانه » مادرها و پدرها بخوانند » راهکار معلمان در مدیریت کلاس درس
تربیت وآموزش فرزندان مادرها و پدرها بخوانند

راهکار معلمان در مدیریت کلاس درس

بهترین معلمان به این نکته توجه دارند که هر کودکی یک شخصیت کامل و تمام‌عیار دارد. حتی شما والدین، ممکن است برای کودک محدودیت‌هایی قائل شوید؛ اما با این حال او ویژگی‌های شگفت‌انگیز و منحصربه‌فردی دارد. روی ویژگی‌های مثبت کودک تمرکز کنید تا از وجود آن‌ها شگفت‌زده شوید و سپس این ویژگی‌ها را با معلمان در میان بگذارید.

 

آیا تا کنون به یک کلاس درس توجه کرده‌اید و سروصدا و فعالیتِ هم‌زمانِ ۲۵ کودک را دیده‌اید؟ آیا از خودتان نپرسیده‌اید که معلمان چگونه از پس کنترل کردن یک کلاس شلوغ برمی‌آیند؟ این در حالی است که گاهی شما در کنترل تنها فرزند خود دچار مشکل می‌شوید. بهترین معلمان از روش‌های مهمی بهره می‌گیرند تا بتوانند کودکان فعال و بازیگوش کلاس خود را تحت کنترل درآورند. شما هم می‌توانید از این نکات برای تربیت فرزند خود در منزل بهره بگیرید.

جدول پاداش درست کنید

معلمان و اولیای هوشمند از ابزارهای تصویری برای کنترل رفتار بچه‌ها استفاده می‌کنند. این ابزار می‌تواند یک جدول هشدار یا یک کارت کوچک یا حتی یک جدول پاداش باشد؛ به هر حال کودکان و نوجوانان به‌راحتی می‌توانند با استفاده از این ابزار از وضعیت خود آگاه شوند و از آن به عنوان یک ابزار انگیزه‌بخش برای انجام فعالیت‌ها در کلاس درس یا خانه استفاده کنند.

بازخورد مثبت داشته باشید

گاهی در جلسات اولیا و مربیان شاهد آن هستید که معلم فرزندتان با شما رفتار بسیار خوبی دارد. باید بدانید که این تنها شما نیستید که چنین واکنشی را از معلم فرزندتان دریافت می‌کنید. معلمانِ حرفه‌ای، به‌خوبی می‌دانند که تحسین و تشویق بسیار مؤثرتر از بازخواست و تنبیه است و همین واکنش مثبت را نسبت به دانش‌آموزان نیز دارند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا از بین رفتارهای ناهنجار یک کودک، بهترین رفتار یا نقطه‌ی قوتش را استخراج کنند و با یک بازخورد خوب به او پاداش بدهند. شما هم می‌توانید از این راهکار مؤثر در خانه و در تربیت فرزندتان استفاده کنید.

انتظار پیشرفت داشته باشید

آیا می‌دانید یکی از روش‌های معلمان برای این‌که بهترین نتیجه را از کودک دریافت کنند چیست؟ داشتن انتظار معقولانه از او.

وقتی دانش‌آموزان با پشتکار در حال انجام فعالیت‌های‌شان هستند، اغلب به خانواده‌های‌شان می‌گویند که معلم از آن‌ها انتظار پیشرفت بیش‌تری دارد. به این ترتیب بچه‌ها یاد می‌گیرند که خودشان را بر اساس استانداردهایی که معلمِ فرهیخته برای آن‌ها تدوین کرده است مدیریت کنند. شما هم می‌توانید از این روش در منزل استفاده کنید و با تمرکز بر روی انتظاراتی که از کودک دارید، نسبت به رفتارهای نامناسب فرزندتان واکنش‌های کم‌تری داشته باشید.

محتواهای آموزشی را شخصی‌سازی کنید

دبیران حرفه‌ای از شخصی‌سازی محتوا برحسب علایق دانش‌آموزان برای جلب توجه آن‌ها استفاده می‌کنند. اگرچه محتواهای آموزشی همواره باید متناسب با برنامه‌ی درسی و نیز مطابق با استانداردهای جامعه باشد، باید به این نکته‌ی مهم توجه داشت که محتواها بنا به علایق دانش‌آموزان برای‌شان شخصی‌سازی شود.

به عنوان مثال برای تدریس درسِ میانگین در ریاضی، یک گروه می‌توانند میانگین امتیازات کسب‌شده توسط تیم بسکتبال مورد علاقه‌ی خود را در پنج بازی گذشته محاسبه کنند و گروه دیگری می‌توانند میانگین امتیازات کسب‌شده در پنج بازی گذشته را در تیم فوتبال مورد علاقه‌ی خود محاسبه کنند. دقیقاً از همین شیوه‌ی عالی می‌توان برای کنترل و تربیت کودکان و نوجوانان در منزل نیز استفاده کرد.

در امور فرزندتان مشارکت کنید

معلمان و اساتید به اقتضای شغلشان، در فعالیت‌های دانش‌آموزان و دانشجویانشان شرکت کرده و با آن‌ها همکاری می‌کنند؛ اما بهترین اساتید به این نکته واقف‌اند که هر کس علاقه‌مندی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد که از این راه می‌توان به موفقیت‌های مؤثرتری دست یافت. تفاوت شما والدین با معلمان در این است که شما ذاتاً علاقه‌مند به پیشرفتِ حداکثریِ فرزند خود هستید؛ اما واقعاً چگونه می‌توان در انجام امور با فرزندان همکاری کرد؟ آیا لازم است هنگامی که او انجام یک تحقیق را بر عهده گرفته، شما پشت کامپیوتر بنشینید و از این طریق به او کمک کنید؟ خیر؛ واقعاً نیازی به این کارها نیست.

تنها کافی‌ است با او در مورد فعالیت‌هایش گفت‌وگو کنید، در ساعاتی از روز در دسترس باشید تا بتواند با آرامش و در صورت نیاز از شما و راهنمایی‌های‌تان استفاده کند، در جریان پیروزی‌ها، شکست‌ها و تلاش‌هایش باشید و به او توجه کافی داشته باشید.

کار کردن و لذت بردن را با هم تلفیق کنید

کارِ پرورش فرزند به هیچ وجه شوخی نیست. این نکته را از معلمان بیاموزید و همیشه کمی چاشنیِ لذت بردن را به کارهای‌تان بیفزایید. وقتی فرزندتان در حال تلاش است، با یک بستنی، تعریف کردن یک لطیفه و همراهی کردنِ او در دیدنِ یک فیلم، لحظات آرام و توأم با لذت را برای او فراهم کنید. این کار به او آرامش لازم برای ادامه دادنِ تلاش و فعالیت را می‌دهد.

منبع : کانون

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

دسته ها

پربازدیدترین ها

مناسبت ها