خانه » مشاوره » روش‌های طلایی برای پیشرفت
مشاوره مقالات مشاوره ای

روش‌های طلایی برای پیشرفت

احتمالا بارها از خودتان پرسیده‌اید که چگونه می‌توان در آزمون‌ها به پیشرفت بیش‌تری دست یافت و نمره و تراز بالاتری کسب کرد.

رسیدن به هدف در آزمون که می‌تواند تراز، درصد، رتبه و … باشد مستلزم داشتن دو پارامتر است:

دانش و مهارت.

دانش همان تسلط کامل به دروس و مطالب است. اما سوالی که حائز اهمیت است این است که چرا گاهی اوقات با وجود درس خواندن به تراز و درصد دلخواه نمی‌رسیم؟

اولین دلیل این است که ممکن است به اندازه‌ی هدفی که دارید تلاش نکرده‌اید. اغلب اوقات دلیل همین است و با حلِ این موضوع به تراز و درصد دلخواه می‌رسیم. از خودتان بپرسید که آیا برای رسیدن به ۸ از ۱۰ زیست آن‌قدر که باید ساعت مطالعه‌ی بالایی داشته‌ام؟ احتمالا نه، وگرنه به آن می‌رسیدم.

گاهی هم ما واقعا تلاش می‌کنیم و ساعت مطالعه‌ی بالایی داریم اما باز هم به نتیجه‌ی دلخواه نمی‌رسیم. دلیل آن ممکن است نداشتن روش درست و مناسب باشد. برای پیدا کردن روش درست، می‌توانید به کلکسیون روش‌های نفرات برتر مراجعه کنید. هم‌چنین می‌توانید با بررسی و تحلیل آزمون و پیدا کردن دلیل اشتباهاتتان، ضعف های روش خواندنتان را پیدا کرده و آن‌ها را ترمیم کنید.
خیلی کم پیش می‌آید که هم ساعت مطالعه‌ی بالایی داشته باشید و هم با روش درستی درس بخوانید، اما نتیجه‌ی مطلوبی نگیرید. اگر این‌گونه است حتما به سراغ منابع مطالعاتی خود رفته و منبع مناسب و استانداردی برای خود انتخاب کنید.

علاوه بر دانش، داشتن مهارت نیز برای رسیدن به تراز و درصد مناسب لازم است:

حتما ترتیب سوالاتِ دفترچه را رعایت کنید.

تمرکز خود را بالا ببرید و در جلسه‌ی آزمون حواستان به چیز دیگری نباشد.

حتما خودنگاری آغازین را برای خود بنویسید.

مهم‌ترین نکته این است که دانش‌آموز سرعت عمل خوبی داشته باشد و بتواند به سوالات آزمون در مدت زمان مشخصی پاسخ دهد. برای این کار بهترین پیشنهاد، تکنیک زمان‌های نقصانی است.

در کنار تمام نکات بالا، ذکر یک نکته الزامی است: صبور باشید. با دو هفته درس خواندن انتظار معجزه نداشته باشید. پیشرفت به تدریج اتفاق می‌افتد نه ناگهانی. فرض کنید شما یک دانه‌ی انار را در زمین می‌کارید. آیا فردا دوان دوان می‌روید تا میوه‌ی انار را چیده و نوش جان کنید؟ قطعا نه، باید از درخت خود مواظبت کنید، به آن کود، آب و … بدهید. وقتش که برسد دانه‌ی شما به ثمر خواهد نشست. موفقیت در آزمون نیز به همین صورت است. باید روش‌های درست را پیدا کنید، آزمون‌ها را تحلیل و بررسی کنید، وقتش که برسد موفقیتتان سر و صدا به پا خواهد کرد.

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها