شما اینجا هستید : صفحه اصلی » خواندنی ها و دیدنی ها » زندگی نامه توماس آلوا ادیسون
خواندنی ها و دیدنی ها مشاهیر ایران و جهان

زندگی نامه توماس آلوا ادیسون

در این مقاله می خوانید

توماس آلوا ادیسون یکی از بزرگ‌ترین مخترعان آمریکایی است که اختراعات بی‌شماری دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زمینه‌ی الکتریسیته و قدرت هستند. …

 

مقدمه

توماس آلوا ادیسون یکی از بزرگ‌ترین مخترعان آمریکایی است که اختراعات بی‌شماری دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زمینه‌ی الکتریسیته و قدرت هستند. در حالی که دو عدد از مهم ترین اختراعات او، لامپ رشته‌ای و گرامافون می‌باشد، مسلماً مهمترین اختراع ادیسون، تحقیقات سازمان‌یافته‌ی او در نظر گرفته می‌شود.

دوران اولیه‌ی زندگی

ادیسون در ۱۱ فوریه ۱۸۴۷ میلادی در شهر تاریخی میلان در اوهایو متولد شد. پدر او فردی بااستعداد و همه فن حریف و مادرش معلم بود. ادیسون بیشتر توسط مادرش در خانه تدریس می شد. ادیسون در سن حساس ۱۲ سالگی، یک فروشنده‌ی میوه، روزنامه و دیگر اجناس در راه‌آهن گرند ترانک شد. با کمک یک ابزار چاپ کوچک، ادیسون کتاب ” قاصد گراند ترانک” را در یک ماشین زباله نوشت و در سال ۱۸۶۲ به چاپ رساند. این کتاب برای ۴۰۰ نفر از کارکنان راه‌آهن فرستاده شد. در همان سال ادیسون به عنوان اپراتور تلگراف مشغول به کار شد. او این کار را از پدر کودکی که جانش را نجات داده بود آموخت. ادیسون یک تلگرافچی جنگی بود، زیرا به دلیل کم شنوایی از خدمت نظامی معاف شده بود. او در سال ۱۸۶۸ توسط شرکت تلگراف اتحادیه‌ی غرب در بوستون استخدام شد.

مفاهیم اولیه

شاید اولین اختراع ادیسون یک تکرارکننده‌ی تلگراف بود که در سال ۱۸۶۴ ساخته‌شده و به صورت اتوماتیک کار می‌کرد. اما اولین حق اختراع او برای یک ضبط کننده‌ی رأی الکتریکی به دست آمد. ادیسون در سال ۱۸۶۰ با شرکت الکتریکی نیویورک شریک شد و در تیکر تلگراف را بهبود داد و آن را فروخت. با این پول او کارخانه‌ی خود در نیوآرک را تأسیس کرد و متخصصان فنی را برای کمک به خود در اختراعاتش استخدام کرد. رویای او ساخت یک کارخانه‌ی اختراع بود. همکاران او حدود ۸۰ نفر افراد مشتاق از جمله فیزیکدان، ریاضی‌دان و شیمی‌دان بودند. ” اختراع سفارش‌ها” در آنجا پول خوبی برای او ایجاد کرد.

از سال ۱۸۷۰ تا ۱۸۷۵ ادیسون پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌ی تلگراف داشت، از جمله گیرنده، فرستنده، مکالمه دو طرفه، نوار و چاپگرهای خودکار. ادیسون در سال ۱۸۷۱ با کریستوفر شولز همکار شد، فردی که پدر ماشین‌تحریر شناخته می‌شود، تا ماشین‌تحریر را بهتر کنند. ادیسون ادعا می‌کرد که در سال ۱۸۷۰ او ۱۲ دستگاه تایپ در نیوآرک ساخته است. در نتیجه شرکت رمینگتون سهم او را خریداری کردند.

 

فرستنده‌ی تلگراف کربنی ادیسون برای اتحادیه‌ی غرب، یک پیشرفت بزرگ برای تلفن زنگدار گراهام بل ایجاد کرد. ادیسون پولی که از اتحادیه‌ی غرب برای فرستنده دریافت کرد را خرج ساخت یک کارخانه در منلوپارک، نیوجرسی کرد. یک بار دیگر او از استعداد علمی خود برای ثبت بیش از ۳۰۰ اختراع در تنها ۶ سال استفاده نمود. خودکار الکتریکی ادیسون ( سال ۱۸۷۷) سبب ایجاد کاغذ مومی برای کپی گرفتن شد.

دیگر اختراعات و مشارکت‌های ادیسون

 

گرامافون

شاید موثرترین اختراع ادیسون گرامافون باشد که در سال ۱۸۷۷ به ثبت رسید. در سال ۱۸۹۰ ادیسون حدود ۸۰ ثبت اختراع به نام خود داشت و این بزرگ‌ترین دلیلی بود که شرکت ویکتور تأسیس شد.

برای بررسی روشنایی سیمابی، ادیسون و همکارانش از جمله جی پی مورگان، شرکت روشنایی الکتریکی ادیسون را در سال ۱۸۷۸ تأسیس کردند. سال‌ها بعد، نام این شرکت به شرکت الکتریکی عمومی تغییر کرد. ادیسون در سال ۱۸۷۹ اولین لامپ نوری قابل استفاده را اختراع کرد. با ماه‌ها تحقیقات سخت بر روی رشته‌های فلزی، ادیسون و همکارانش ۶۰۰۰ الیاف آلی در سراسر دنیا را بررسی کرده و فهمیدند که بامبو ژاپنی برای تولید انبوه مناسب است. تولیدات انبوه این لامپ‌ها سودآور بود، و از این رو اولین لامپ فلورسنت در سال ۱۸۹۶ به ثبت رسید.

لامپ

ادیسون یک کشف جالب در علوم محض نیز داشت که اثر ادیسون نامیده شد. او در سال ۱۸۸۳ کشف کرد که الکترون‌ها از رشته های لامپ‌ها جریان می‌یابند. لامپ می‌تواند با استفاده از الحاق صفحه فلزی، به عنوان یک دریچه‌ای عمل کرده و فقط بار الکتریکی منفی دریافت کند. روش انتقال سیگنال های هوایی تلگراف در فواصل کوتاه، توسط ادیسون در سال ۱۸۸۵ به ثبت رسید. بعدها ثبت اختراع “بدون سیم” به گوگلیلمو مارکونی فروخته شد.

 

کارخانه‌ی بزرگ وست ارنج، از سال ۱۸۸۷ تا ۱۹۳۱ تحت نظارت ادیسون بود. این کارخانه شاید به روزترین آزمایشگاه تحقیقاتی دنیا بود، و یکی از اولین آزمایشگاه های تحقیق و توسعه بود که در آن، متخصصان با اسلوب معین به تحقیق و بررسی راه حل مشکلات می پرداختند.

باطری

باطری ادیسون که در سال ۱۹۱۰ کامل شد، از الکترولیت قلیایی استفاده می‌کرد و ثابت کرد که یک ابزار عالی برای ذخیره‌سازی الکتریسیته است. باتری اکسید مس که بسیار شبیه به باتری‌های امروزی با سلول‌های خشک بود در سال ۱۹۰۲ اصلاح شد.

 

کینتوگراف

کینتوگراف، دوربین فیلم‌برداری ادیسون بود که می‌توانست از وقایع بر روی یک نوار فیلم ۵۰ فوتی عکس‌برداری کرده و حدود ۱۶ عکس در هر فوت تولید می کرد. یک دستیار جوان ادیسون، در سال ۱۸۹۳ یک آزمایشگاه کوچک به نام بلک ماریا ساخت که این آزمایشگاه سهمی اساسی در ساخت اولین فیلم‌های ادیسون داشت. سرانجام در سال ۱۸۹۳ ، کینتوگراف پروژکتور فیلم‌ها را نشان داد. اولین سالن تجاری نمایش فیلم در سال ۱۸۸۴ در نیویورک ساخته شده بود. بعد از تغییر و اصلاح پرژکتور توماس آرما در سال ۱۸۹۵، ادیسون آن را با نام ویتااسکوپ تجاری کرد.

فونوگراف

شرکت ادیسون بیش از ۱۷۰۰ فیلم ساخت. ادیسون در سال ۱۹۰۴ با همگام‌سازی تصاویر و فونوگراف، معیاری برای تصاویر کلام دار ایجاد کرد. سینمافون ادیسون سرعت فیلم را با سرعت فونوگراف تنظیم کرد. ابزار کینتوفون در سال ۱۹۱۳ تصاویر صدادار را بر روی صفحه انداخت. دستگاه فونوگراف در پشت صفحه، توسط طناب و قرقره‌ها با پروژکتور همگام می‌شد. ادیسون فیلم‌های ناطق بسیاری را ساخت.

 

تلسکرایب

موتور جهانی، که با جریان متناوب یا مستقیم کار می‌کرد در سال ۱۹۰۷ رونمایی شد. فانوس برقی با ایمنی بالا که در سال ۱۹۱۴ به ثبت رسید، به میزان زیادی تلفات در میان معدنچیان را کاهش داد. در همان سال ادیسون تلسکرایب را طراحی کرد که ویژگی‌های تلفن و تلگراف را ترکیب می کرد.

خدمات برای دولت

ادیسون انجمن مشاوره‌ی نیروهای دریایی آمریکا را در طول جنگ جهانی اول ریاست می‌کرد و ۴۵ اختراع دیگر نیز داشت. این اختراعات شامل جایگزینی برای مواد شیمیایی که از قبل وارد می‌شدند، سیستم تلفن برای کشتی، نورافکن برای زیر آب، ابزار دفاعی در مقابل زیردریایی‌های آلمانی و اختراعات دیگر می‌باشند. بعدها ادیسون آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی را افتتاح کرد، که یک موسسه‌ی برجسته‌ی آمریکایی برای تحقیق در زمینه‌ی سلاح‌های سازمان‌یافته محسوب می‌شود.

وفات

این فرد نابغه در ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ در شهر وست ارنج در نیوجرسی درگذشت. ساختمان آزمایشگاه و تجهیزاتی که مربوط به ادیسون بودند در دهکده‌ی گرین فیلد در شهر دیترویت میشیگان، توسط هنری فورد که یکی از دوستان و تحسین‌کنندگان او بود نگهداری می‌شد.

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

تعداد نظرات

برای ارسال نظر اینجا را کلیک کنید

فهرست عناوین