خانه » دبستانی ها » سخت گیری در روز امتحان ممنوع
دبستانی ها مشاوره درسی

سخت گیری در روز امتحان ممنوع

کارشناسان می گویند، سخت گیری بیش از حد در روزهای امتحانات، عملکرد دانش آموزان را کاهش می دهد و آنان را از رسیدن به اهداف خود ناکام می گذارد.

هر چند رسیدگی بیش تر به فرزندان در روزهای امتحانات، می تواند میزان موفقیت دانش آموزان را افزون کند اما به همان نسبت، سخت گیری مفرط می تواند نتایج ضعیفی برای آنان ببار آورد.

به عقیده کارشناسان، از آنجا که نتیجه امتحان دانش آموزان برای والدین و آموزش و پرورش مهم است از این رو اولیای دانش آموزان با نزدیک شدن به فصل امتحان حساس می شوند و با صحبت کردن و سخت گیری های متعدد، زمینه فشار و اضطراب را برای آنان فراهم می کنند، عوامل اجرایی مدرسه نیز در افزایش اضطراب امتحان بین دانش آموزان موثر هستند.

والدین و معلمان باید در روزهای امتحانات با دانش آموزان همکاری بیشتری داشته باشند، آنان را به درس خواندن تشویق و از سرزنش کردن فرزندان خود خودداری کنند، در پایان هر امتحان، دانش آموز را مورد بازخواست قرار ندهند.

والدین در روزهای امتحانات از رسیدگی به امور فرزندان خود غافل نشوند و تا حد امکان از سپردن کارهای حاشیه ای و غیر مرتبط با درس، به آنان خودداری کنند.

در این روزها به تغذیه و استراحت فرزندان خود بیش از پیش اهمیت دهید زیرا تغذیه و استراحت مناسب و کافی در موفقیت دانش آموزان در امتحانات موثر است.

دانش آموزان در شب امتحان باید شام سبک و کم حجم بخورند و مصرف میوه نیز به دلیل اثر مثبت بر سوخت و ساز بدن توصیه می شود.

مصرف غذاهای شیرین، مواد دارای گلوکز، فسفر، غذاهای دریایی، عسل، خرما و کشمش در این ایام ضروری است از سوی دیگر دانش آموزان باید در ایام امتحانات از مصرف تنقلاتی که ارزش غذایی ندارد، خودداری کنند.

خوردن دوغ و ماست موجب خواب آلودگی می شود و از این رو دانش آموزان پیش از امتحان از خوردن آن پرهیز کنند. دانش آموزان می توانند با رعایت رژیم غذایی خود در ایام امتحانات، موفقیت بیشتری کسب کنند.

در فصل امتحانات به ویژه پایان هر سال تحصیلی، دانش آموزانی که با برنامه ریزی قبلی به مطالعه درس های خود پرداخته باشند دغدغه کمتری نسبت به دیگران دارند و می توانند با سپری کردن روزهای امتحان، نتیجه خوبی را برای خود رقم بزنند.

هر چند دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی، درس های خود را روزانه آماده می کنند درصد موفقیت آنان بیش از دانش آموزانی است که در شب امتحان به فکر آمادکردن مطالب درسی می افتند اما این دسته از دانش آموزان نباید دلسرد شوند و باید در فرصت باقی مانده به مطالعه درسی بپردازند.

یکی از عواملی که در زمان امتحانات، باعث استرس و اضطراب دانش آموزان می شود محل و شیوه برگزاری آزمون است، مکانی که برای این امر در نظر گرفته می شود باید دارای نور مناسب، صندلی های راحت و محیطی ساکت باشد تا دانش آموزان بتوانند با تمرکز بهتری به پرسش ها پاسخ دهند.

عوامل اجرایی آزمون باید علاوه بر فراهم کردن محیطی امن و به دور از هر گونه سر و صدا، با دانش آموزان برخورد مناسبی نیز داشته باشند.

اضطراب امتحان بیشتر بین دانش آموزان دوره های راهنمایی و متوسطه به ویژه در امتحانات هماهنگ دیده می شود و در دوره ابتدایی با اجرای طرح ارزشیابی توصیفی، این مشکل در حال برطرف شدن است.

به باور کارشناسان، طرح ارزشیابی توصیفی یکی از راه های برطرف کردن اضطراب دانش آموزان است و معلمان باید از شیوه اجرای این طرح، اطلاعات کافی داشته باشند.

کارشناسان می گویند، نظام آموزشی کشور به دلیل نتیجه محور بودن، موجب اضطراب دانش آموزان می شود.

منبع:psy-clinic.ut.ac.ir

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها