خانه » خواندنی ها و دیدنی ها » مشاهیر ایران و جهان » سهراب سپهری
مشاهیر ایران و جهان

سهراب سپهری

در این مقاله می خوانید
سهراب سپهری نویسنده، نقاش و شاعر ایرانی معاصر است. شعرهای او شهرت زیادی دارند و به زبان های متعددی ترجمه شده اند. …

دوران اولیه‌ی زندگی

سهراب سپهری در ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در شهر کاشان، شهر کوچکی در مرکز ایران، متولد شد. پدر او اسدا… سپهری که در سازمان ارتباطات راه دور کارمند بود بسیار به هنر و ادبیات علاقه داشت. او ابزار موسیقی تار ایرانی می‌ساخت.

در کتاب ” اتاق آبی ” سهراب درباره‌ی پدر خود می‌گوید: ” پدرم کسی بود که دست مرا گرفت و نقاشی را به من آموخت. او طرح‌هایی برای گچ‌بری و برای قلاب‌دوزی‌های مادر می‌کشید. پدرم همچنین تمرین خوشنویسی می‌کرد. ” در اوایل نوجوانی سهراب پدر خود را از دست داد. مادرش، فروغ سپهری، در خانواده‌ای دوستدار ادبیات متولد و بزرگ‌شده بود. سهراب او را بسیار دوست داشت و این در شعرهای بسیاری قابل‌لمس است.

دوران اولیه‌ی زندگی سهراب در شهر محل تولد او، کاشان، بود. او به مدرسه‌ی ابتدایی خیام رفت. در کتاب ” اتاق آبی ” او درباره‌ی خاطراتش از اولین سال در آن مدرسه نوشته است. در حقیقت مربی اصلی سهراب پدرش بود. او نقاشی، موسیقی و خوشنویسی را به سهراب یاد داد. سهراب از اوایل کودکی شروع به نوشتن شعر کرد اما این شعرها تنها نزد خانواده‌ی او هستند و هنوز در میان مجموعه شعرهای منتشرشده‌ی او قرار نگرفته‌اند.

انتشار شعرها

سهراب سپهری برای تحصیلات دانشگاهی دو سال به تهران آمد. پس‌ازآن در سال ۱۳۲۵ به زادگاهش بازگشت و به‌عنوان کارمندی در سازمان پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد. در همین‌جا و همین زمان بود که او با شاعر بزرگ، مشفق کاشانی، آشنا شد و دوشتی آن‌ها تا مدت‌ها ادامه یافت.

در این زمان سهراب و دوستان او در انجمن ادبیات شرکت کرده و شعرهای شاعران بزرگ را خوانده و نقد می‌کردند. در این زمان او اولین مجموعه شعر خود با نام ” پشت چمن‌های سبز ” را به سبک کلاسیک نوشت. اما کمی بعد سهراب نظر خود را عوض کرد و اجازه نداد این کتاب منتشر شود. او حتی آن را در میان مجموعه شعرهای خود وارد نکرد.

کمی بعد او درباره‌ی شاعران مدرن مانند نیما یوشیج اطلاعات کسب کرد. سپس سهراب شعرهای جدید خود را با سبکی جدید در کتاب ” مرگ رنگ ” منتشر کرد و بعدها کتاب ” زنگی خواب‌ها را به چاپ رساند.”

او در میان شاعران و نقاشان جوان شناخته شد و به‌سرعت در مجله‌ی ادبیات، نمایشگاه‌ها و فستیوال‌های هنری مشهور گشت. در سال ۱۳۴۰ او دو اثر دیگر خود با نام ” آواز آفتاب ” و ” شرق اندوه ” را منتشر کرد.

در طی سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۹ سهراب شروع به خوشنویسی شعرهای زیبایی کرد که در مجموعه‌ی ” صدای پای آب”، ” مسافر”، ” حجم سبز” و ” مرگ رنگ ” به چاپ رسانده بود. باوجودی که به شعرهای او انتقاد زیادی شد و بسیار مورد تحلیل قرار گرفت او هیچ‌چیزی در پاسخ به این انتقادات ننوشت. در سال ۱۳۵۵ او شعرهای خود را در مجموعه‌ی جدید ” هشت کتاب ” منتشر کرد که بسیار موردتوجه و انتقاد قرار گرفت.


پایان زندگی و مرگ

متأسفانه این سال‌ها آخرین سال‌های زندگی سهراب بود که براثر سرطان خون به پایان رسید. در سال ۱۳۵۸ سهراب را برای معالجه‌ی بیماری‌اش به انگلیس فرستادند اما به نظر می‌رسد دیگر قابل‌درمان نبود. در ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ سهراب سپهری درگذشت و در مکانی نزدیک به زادگاهش به نام مشهد اردهال به خاک سپرده شد. اما او خودش زمانی گفته بود : مرگ پایان زندگی کبوتر نیست.”

انتهای پیام/

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

دسته ها