شما اینجا هستید : صفحه اصلی » نهادهای آموزشی » آموزش و پرورش » شرکت دانش‌آموزان در نماز جماعت مدارس اختیاری است
آموزش و پرورش

شرکت دانش‌آموزان در نماز جماعت مدارس اختیاری است

شرکت دانش‌آموزان در نماز جماعت مدارس اختیاری است

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: حضور دانش‌آموزان در نماز جماعت مدارس کاملاً اختیاری است چرا که معتقدیم باید در این زمینه از هر‌گونه اجبار و اکراه خوداری شود.

آموزگار کوشا – به گزارش تسنیم، محمدرضا مسیب‌زاده اظهار‌ کرد: امسال، سال نماز در آموزش‌و‌پرورش است همانطور که می‌دانید در پیام رهبر معظم انقلاب به بیست و هفتمین دوره اجلاس سراسری نماز به صراحت فرمودند «مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان؛ این برترین تضمین برای سلامتی آینده‌ جامعه است» و این نص صریح فرمایشات ایشان است که تنها راه سعادت جامعه نمازخوانی دانش‌آموزان است و همین امر مسیری برای پیشرفت و تعالی دانش‌آموزان این مرز و بوم خواهد بود.
وی افزود: به همین منظور سال تحصیلی ۹۸-۹۹ را با نماز آغاز کردیم و تاکنون دو بخشنامه یکی با امضای وزیر آموزش‌و پرورش و یکی دیگر با امضای معاون پرورشی و فرهنگی وزیر به استان‌ها ابلاغ شده که در این بخشنامه‌ها تاکید موکد بر رعایت مسائل مربوط به نماز شده است.
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تصریح‌کرد: بر همین اساس شعار آغاز سال‌تحصیلی را «مهر، مقاومت و نماز» تعیین کردند و در تمامی مدارس کشور نماز جماعت روز اول مهر به صورت پرشور و باشکوه برپا شد و به یاری خداوند همین روند تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.
وی ادامه‌داد: البته ما به عنوان خادمین نماز وظیفه داریم بستر نماز جماعت مدارس از جمله از تجهیز نماز‌خانه‌ها، تعیین امام جماعت و تعیین زنگ اذان را فراهم کنیم اما حضور دانش‌آموزان در نماز جماعت مدارس کاملا اختیاری است چرا که معتقدیم باید در این زمینه از هر‌گونه اجبار و اکراه خوداری شود.
مسیب‌زاده گفت: در کنار این بخشنامه‌ها پیش اجلاسیه‌هایی در زمینه نماز مدارس در سطح استان‌ها و مناطق آموزش‌و پرورش برگزار می‌شود در بخش قرآن نیز یک بحث محوری با عنوان حفظ جز ۳۰ قرآن کریم داریم در همین زمینه بخشنامه‌ای به استان‌ها ابلاغ شده و مورد تاکید ویژه است که دانش‌آموزان با علاقه و با پرهیز از اجبار و اکراه حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم را در دستور کار خود قرار دهند.
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: سال گذشته نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در طرح حفظ جز ۳۰ قرآن کریم شرکت کردند که امیدواریم امسال تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
وی بیان‌کرد: تهیه بسته محتوایی و تهیه یک کار برگ در قالب‌های مختلف و همچنین آموزش‌هایی با همکاری و هماهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه برای معلمان و فرهنگیان در نظر گرفته شده که کار بسیار ارزشمندی است. همچنین به بحث امام‌شناسی در قالب طرح (مصباح الهدی) توجه داریم که البته بحث محوری ما در حوزه عترت و امام شناسی توجه به هیئت‌های مذهبی دانش‌آموزان است .
مسیب‌زاده گفت: ۳۴ هزار هیئت فعال مذهبی دانش‌آموزی در سطح مدارس کشور داریم که ساماندهی و تقویت کیفی و افزایش کمی آنها در دستور کار جدی قرار دارد و باید تذکر بدهیم که امسال همه دستورالعمل‌های حوزه قرآن، عترت و نماز در قالب مدرسه محوری انجام خواهد گرفت.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

تعداد نظرات

برای ارسال نظر اینجا را کلیک کنید

فهرست عناوین