خانه » نهادهای آموزشی » طرح رصد مستمر ایمنی مدارس اجرا خواهد شد
آموزش و پرورش نهادهای آموزشی

طرح رصد مستمر ایمنی مدارس اجرا خواهد شد

وزیر آموزش‌وپرورش در مانور آمادگی مقابله با خطرات حریق و پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال؛
وزیر آموزش‌وپرورش اظهارکرد: در طرح رصد مستمر، مدارس در سه دسته ایمن، تا حدودی ایمن و غیر ایمن طبقه‌بندی می‌شوند و بر این اساس از مدارس غیر ایمن شروع می‌کنیم تا تجهیزات و تأسیسات مدارس را که نیاز به‌روزآوری دارد اصلاح کنیم.
آموزگارکوشا – به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، مانور «آمادگی مقابله با مخاطرات حریق و پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال» با همکاری سازمان آتش‌نشانی و با حضور سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش، مهرزاد حمیدی معاون سلامت و تندرستی، شهاب‌الدین صابونچی، رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر و مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران صبح امروز سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ در دبستان دخترانه شهید بهشتی منطقه یک تهران برگزار شد.
وزیرآموزش‌وپرورش در ابتدای حضور خود در مدرسه در نمایشگاه جانبی که به همین منظور برپاشده بود فاتحه‌ای برای شهدای آتش‌نشان خواند و از نمایشگاه آمادگی مقابله با مخاطرات حریق بازدید کرد. بطحایی بعد از اجرای این مانور در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره لزوم آموزش مقابله با خطرات احتمالی در مدارس گفت: «با پیچیده شدن شرایط اجتماعی و مسائل ما در جامعه و شهرهای پرجمعیت حتماً و حتماً مدارس به‌عنوان یکی از واحدهای اجتماعی در معرض خطر قرار دارند. ما تجربه خوبی را در مانور زلزله داشتیم که همچنان ادامه دارد اما در سایر زمینه‌ها از جمله آتش‌سوزی در مدارس که همواره شاهد هستیم دانش‌آموزان ما به دلیل کم آشنا بودن با موارد ایمنی با چنین خطراتی مواجه می‌شوند. این کار و این آموزش‌های بسیار پسندیده که سازمان آتش‌نشانی با کمک وزارت آموزش‌وپرورش ارائه می‌دهد، تأثیرگذار است و در کاهش آسیب‌هایی که در این مواقع بچه‌های ما را به مخاطره می‌اندازد می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.»
وی با ابراز نگرانی از ارائه نشدن این آموزش‌ها در مدارس سراسر کشور افزود: «در ۵ یا ۱۰ مدرسه و در چند استان به‌صورت مانور این کار را انجام می‌دهیم اما مهم این است که در همه ۱۰۰ هزار مدرسه، همه ۱۴ میلیون دانش‌آموز ما و ۱ میلیون همکار عزیز من با این آموزش‌ها آشنا شوند؛ آموزش‌هایی که مرتباً باید به‌روز شود.»
بطحایی بر لزوم همکاری همه رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی و همه دستگاه‌ها و سازمان‌های اطلاع‌رسانی برای فراگیر کردن این آموزش‌ها تأکید کرد و گفت: «همه این‌ها باید به ما کمک کنند چون مطمئناً این آموزش‌ها به‌تنهایی از عهده آموزش‌وپرورش یا یک سازمان آتش‌نشانی برنمی‌آید.»
وزیر آموزش‌وپرورش این آموزش‌ها را بسیار مؤثر دانست و افزود: «البته تأکید می‌کنم که این آموزش فقط درزمینه زلزله و آتش‌سوزی نباید باشد ما زمینه‌های دیگری هم داریم که بچه‌ها، خانواده‌ها و همکاران ما در مدرسه باید با روش‌های مقابله با خطراتی که مدرسه و دانش‌آموزان را تهدید می‌کنند آشنا شوند و با رعایت ملاحظات ایمنی خود و بچه‌ها را در برابر این آسیب‌ها حفاظت کنند.»
وی به قابلیت‌ها و امکانات مدارس که دانش‌آموزان و معلمان بتوانند در مواقع خطر از آن‌ها استفاده کنند، اشاره کرد و گفت: «ما درزمینه تجهیزات هم با مشکلاتی مواجه هستیم. همان‌طور که امروز آتش‌نشانی برای برگزار این مانور همه امکانات، تجهیزات و تخصص کارشناسی خود را به میدان آورده است شهرداری‌ها، شوراهای شهر و سایر نهادهای عمومی نیز باید در این زمینه حضور فعال داشته باشند.»
طرح رصد مستمر ایمنی مدارس اجرا می‌شود
وی ادامه داد: «استفاده از یک زنگ خطر برای اعلام حریق هزینه زیادی ندارد، در مواقعی حتی یک کپسول آتش‌نشانی می‌تواند جان بچه‌های ما را نجات دهد، یک دوربین مداربسته می‌تواند از ورود یک فرد ناشایست و ناخلف به محیط آموزشی که ممکن است خطراتی را برای دانش‌آموزان ما ایجاد کند، جلوگیری کند.»
وزیر آموزش‌وپرورش با اعلام پیگیری این زمینه‌ها از سوی همکاران حوزه معاونت تربیت‌بدنی و سلامت، از اجرای طرحی برای رصد ایمنی مدارس خبر داد و گفت: «امسال طرحی را برای رصد مستمر ایمنی مدارس به اجرا درمی‌آوریم. بر اساس این طرح مدارس در سه دسته ایمن، تا حدودی ایمن و غیر ایمن طبقه‌بندی می‌شوند و بر این اساس ما از مدارس غیر ایمن شروع می‌کنیم تا تجهیزات و تأسیسات مدارس را که نیاز به‌روزآوری دارد اصلاح کنیم».
وی ادامه داد: «این دانش‌آموزان پاره‌های تن ما هستند، اتفاق بسیار ناگواری را که در زاهدان افتاد، هنوز فراموش نمی‌کنم. در برگزاری این مانور هم یک‌لحظه نمی‌توانستم اتفاقی را که در آن مدرسه افتاد، از ذهنم کنار ببرم؛ بچه‌ها و فرشتگانی که در این مدرسه در آتش سوختند و خانواده و جامعه ما را داغدار کردند. شاید اگر همین آموزش‌ها، رفتارها، حرکت‌ها و مانورها و البته تجهیزات در مدرسه ما و در آن مدرسه وجود داشت ما شاهد این داغ بسیار بزرگ و طاقت‌فرسا در جامعه و آموزش‌وپرورش نبودیم».
بطحایی در پایان‌بر تلاش همگانی در این زمینه تأکید کرد و گفت: «همه ارکان و اجزای جامعه باید تلاش کنیم تا این خطرات از مدارسمان دور بماند.»

انتهای پیام/

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

دسته ها