خانه » نهادهای آموزشی » لزوم روان‌سنجی فصلی معلمان در طول خدمت/ دانش آموزان به حقوق اجتماعی خود واقف نیستند
آموزش و پرورش نهادهای آموزشی

لزوم روان‌سنجی فصلی معلمان در طول خدمت/ دانش آموزان به حقوق اجتماعی خود واقف نیستند

ضرب و شتم، فحاشی، ناامنی و ارعاب از جمله برخوردهای آسیب‌زننده چندین معلم با دانش‌آموزانشان بوده است. دانش آموزانی که در حساس ترین دوره از زندگی خود قرار دارند. این موارد متعدد بیشتر در نواحی حاشیه‌ای کشور که میزان نظارت بر معلمین و مدارس به مراتب کمتر است بیشتر رخ داده است با این حال این اتفاق در شهرهای بزرگ کشور از جمله پایتخت هم کمرنگ نبود.
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت : به نقل از برخی مدیران کل وزارت آموزش و پرورش ،در دوره های مختلف سلامت روان معلمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، آمار اخبار برخوردهای تند و همراه با خشونت از سوی معلمان در یکسال گذشته کم نبود .
ضرب و شتم، فحاشی، ناامنی و ارعاب از جمله برخوردهای آسیب‌زننده چندین معلم با دانش‌آموزانشان بوده است. دانش آموزانی که در حساس ترین دوره از زندگی خود قرار دارند. این موارد متعدد بیشتر در نواحی حاشیه‌ای کشور که میزان نظارت بر معلمین و مدارس به مراتب کمتر است بیشتر رخ داده است با این حال این اتفاق در شهرهای بزرگ کشور از جمله پایتخت هم کمرنگ نبود. در این شرایط به نظر لزوم روان سنجی معلمان به صورت فصلی می تواند کمی در کاهش این نوع برخوردها اثر گذار باشد و اهمیت این موضوع از آنجاست که معلمان امروز ، آموزگاران نوع تربیت و رفتار جامعه بزرگسالان آینده کشور هستند .
موارد مختلف خشونت در سال جاری
تنها در سال جاری چندین تنبیه بدنی و خشونت آشکار در مدارس کشور اتفاق افتاده است. دانیال، دانش آموز قمی، به گفته پایگاه خبری رکنا در تاریخ ۳ تیرماه ۱۳۹۷ در اثر تنبیه معلم دچار آسیب دیدگی شدید در ناحیه دست شد از جمله این موارد است. در ۱۵ آبانماه سال جاری نیز همین پایگاه خبری خبر داد: «دانش آموز ۹ ساله ای که در کلاس دوم ابتدایی تحصیل می کند، به خاطر ضعف در درس ریاضی مورد تنبیه خانم معلم قرار گرفت و با اصابت سرش به دیوار به شدت مصدوم شد.»
در آبان‌ماه امسال نیز ایسنا از تنبیه بدنی یک معلم زنجانی خبر داد. پرونده این معلم به گفته رئیس ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و رئیس ستاد ثبت نام اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان به رهیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان ارجاع داده شد. در آذرماه سال جاری نیز خبرگزاری ایرنا از تنبیه بدنی یک دانش آموز در همدان خبر داد.
اینها تنها مواردی از ابراز خشونت در مدارس کشور است و این درحالی اتفاق می افتد که مطابق ماده ۷۷ آیین نامه اجرایی مدارس، اعمال‌ هرگونه‌ تنبیه‌ دیگر از قبیل‌ اهانت‌، تنبیه‌ بدنی‌ و تعیین‌ تکالیف‌ درسی‌ جهت‌ تنبیه‌ ممنوع‌ اعلام شده است و در اعمال‌ تنبیهات‌ نباید بین‌ دانش‌ آموزان‌ تبعیض‌ و استثنایی‌ قائل‌ شد.
روان‌سنجی معلمین
در مرحله گزینش آموزش و پرورش، در کنار بررسی وضعیت علمی متقاضیان آموزش و پرورش، وضعیت سلامت روحی و روانی آنها نیز مورد بررسی و مداقه قرار می‌گیرد. اما با توجه به تعدد موارد خشونت معلمین در مدارس می توان گفت گزینش معلمین چندان موفق نبوده و با توجه به اینکه معلمین در طول خدمت خود دوره های گوناگونی از زندگی کاری و شخصی را می‌گذرانند باید به شکل متناوب و دوره ای سلامت روحی آنها بررسی مجدد شود و می تواند به شکل روان سنجی فصلی صورت گیرد.
در این باره میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به خبرنگار خبرگزاری برنا گفت: در هیچ دستگاهی به اندازه آموزش و پرورش نظارت بر عملکرد کارمندان این دستگاه وجود ندارد.
او ادامه داد: در طول خدمت معلمین، نظارت بر عملکرد آنها وجود دارد و این کار توسط بازرسان آموز و پرورش انجام می شود.
او در پاسخ به اینکه بهتر نیست این نظارت‌ها بصورت تست‌های فصلی از معلمین صورت گیرد گفت: «معلمین در طول خدمت خود دوره های آموزشی مختلفی در زمینه علوم تربیتی و روانشناسی طی می‌کنند.»
علیرضا سلیمی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز به برنا گفت: «از آنجایی که در بسیاری از مشاغل کشور به شکل متناوب از آنها تست روانشناسی گرفته نمی شود در آموزش و پرورش نیز این کار غیرمعمول است.»
سلیمی در پایان به نقل از برخی مدیران کل وزارت آموزش و پرورش افزود: در دوره های مختلف سلامت روان معلمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.
این پاسخ در حالی مطرح شده است که شغل معلمین به دلیل ارتباط هر روزه و مستقیم با نوجوانان کشور از حساسیت بالایی برخوردار است و همچنین در طول زمان، زندگی شخصی معلمین بر وضعیت شغلی آنها تاثیر می‌گذارد. بنابراین روان‌سنجی معلمین طی دوره های مختلف بر کیفیت تربیت نسل های آینده تاثیرگذار خواهد بود.
ریشه یابی خشونت در مدارس کشور
هر آسیبی که در اجتماع واقع می‌شود ریشه ها و دلایل متعددی دارد. خشونت در مدارس نیز از این قاعده مستثنا نیست.
محمدرضا نیک نژاد، کارشناس حوزه آموزش نیز درباره علل رخ دادن رفتارهای خشونت آمیز از سوی بعضی از معلمان در مدارس به برنا گفت: تحلیل و بررسی وضعیت مدارس خارج از جامعه امکان‌پذیر نیست. همانگونه که در جامعه خشونت وجود دارد، در مدارس هم خشونت اتفاق می افتد.
نیک نژاد عدم وجود گزینش درست و استاندارد برای ورود متقاضیان به آموزش و پرورش را علت دیگر خشونت در مدارس برشمرد و افزود: در مرحله گزیش آموزش و پرورش توجه چندانی به شرایط روحی، روانی و انگیزشی که در الویت قرار دارد نمی شود.
محمدرضا نیک‌نژاد ضمن تاکید بر اینکه فشارهای اقتصادی ریشه دیگر خشونت در مدارس است تشریح کرد: دستمزد اندک معلمین فشارهای اقتصادی بسیاری را برای آن‌ها ایجاد می‌کند و فشار اقتصادی هم منجر به مشکلات روحی و روانی بسیاری می شود. این مشکلات، آرامش را از معلمین سلب کرده و باعث خشونت او در کلاس درس می‌شوند.
نیک نژاد همچنین گفت: دانش آموزان به حقوق اجتماعی خود واقف نیستند و این،باعث می‌شود تا معلمین ملزم به رعایت اصول رفتاری درست با نوجوانان نباشند.
او ادامه داد: لازم است تا خانواده‌ها در خانه حقوق دانش آموزان را به آنها آموزش دهند تا در مدرسه مورد خشونت و آزاز قرار نگیرند و لزوم روان سنجی آموزشی نیز در فواصل مناسب می تواند کاهش دهنده رفتارهای خشن باشد.
خبرنگار: محمد جلائی

منبع:برنا

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها