خانه » خواندنی ها و دیدنی ها » معرفی سیمین دانشور
خواندنی ها و دیدنی ها مشاهیر ایران و جهان

معرفی سیمین دانشور

در این مقاله می خوانید

سیمین دانشور رمان‌نویس، مترجم و استاد دانشگاه ایرانی است. او اولین رمان‌نویس و مترجم زن ایرانی می‌باشد. …

سیمین دانشور در طول زندگی خود در موارد بسیاری رتبه‌ی اول داشت. او اولین رمان‌نویس زن ایرانی است. در سال ۱۳۲۶ اولین سری داستان‌های کوتاه ایرانی از یک نویسنده‌ی زن منتشر شد. اولین رمان او ” سووشون ” نام دارد که برای اولین بار در ایران یک زن می‌نوشت. اولین کار ترجمه توسط یک زن در ایران توسط سیمین دانشور بوده است، مجموعه‌ای از ۵ داستان کوتاه و دو زندگی‌نامه. همسر نویسنده‌ی بزرگی چون جلال آل احمد بودن تأثیر زیادی روی نوشته‌های او گذاشته است. او کتاب ” غروب جلال ” را به یاد همسرش نوشته است. سیمین دانشور مترجم خوبی نیز بود و از کارهای ترجمه‌ی او می‌توان ” باغ آلبالو ” را نام برد.

دوران اولیه‌ی زندگی

سیمین دانشور در ۸ اردیبهشت ۱۳۰۰ در شیراز متولد شد. پدر او محمدعلی دانشور فیزیکدان و مادرش نقاش بود. او تحصیلات اولیه‌ی خود را در مدرسه‌ی دوزبانه‌ی مهرآیین انجام داد. در پاییز ۱۳۱۶ وارد دپارتمان ادبیات دانشگاه تهران شد. کمی بعد شروع به نوشتن قطعاتی برای رادیو تهران کرد. او درباره‌ی غذاها و آشپزی، یا چیزهای دیگر می‌نوشت. همچنین سیمین شروع به نوشتن برای بخش خارجی روزنامه‌ای در تهران کرد زیرا دانشور قادر به ترجمه از انگلیسی بود. او از نام مستعار ” شیرازی بی‌نام ” برای خود استفاده می‌کرد.

در سال ۱۳۲۷ سیمین در اتوبوسی از تهران به شیراز با جلال آل احمد آشنا شد و دو سال بعد ازدواج کردند. سیمین و جلال فرزندی نداشتند.

زندگی ادبی

در سال ۱۳۲۶ در سن ۲۷ سالگی سیمین دانشور کتاب آتش خاموش را منتشر کرد. این اولین مجموعه از داستان‌های کوتاه بود که در ایران توسط زن نوشته می‌شد. او تا حدودی شهرت یافت اما در سال‌های بعد نپذیرفت کارهایش چاپ شوند زیرا از کیفیت آن‌ها خجالت می‌کشید.

در سال ۱۳۳۱ سیمین با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد آمریکا رفت و در رشته‌ی زیبایی‌شناسی به تحصیل پرداخت. در آنجا او به زبان انگلیسی می‌نوشت و دو داستان کوتاه خود را به چاپ رساند.

باوجودی که سیمین دانشور معلم فوق‌العاده‌ای بود. او در سال ۱۳۲۸ در دانشگاه تهران به تدریس رشته‌ی باستان‌شناسی و تاریخ هنر پرداخت. در سال ۱۳۴۰، حدود ۱۲ سال پس از چاپ مجموعه داستان کوتاه، او کتاب ” شهری چون بهشت ” را منتشر نمود. در سال ۱۳۴۷ دانشور عضو انجمن نویسندگان ایرانی شد. سال ۱۳۴۸ کتاب سووشون به چاپ رسید. در همان سال جلال از دنیا رفت. سیمین تا سال ۱۳۶۰ به تدریس ادامه داد و از آن به بعد خود را وقف نویسندگی کرد.

مرگ

سیمین دانشور در سال ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ پس از مدتی ابتلا به بیماری آنفولانزا در خانه‌ی خود در تهران درگذشت. او را در بهشت‌زهرا تهران به خاک سپردند.

آثار سیمین دانشور

مجموعه داستان

آتش خاموش، اردیبهشت ۱۳۲۷

شهری چون بهشت، دی ۱۳۴۰

به کی سلام کنم؟، خرداد ۱۳۵۹

از پرنده‌های مهاجر بپرس، ۱۳۷۶

رمان‌ها

سَووشون معروف‌ترین اثر دانشور در تیر ۱۳۴۸

جزیرهٔ سرگردانی، ۱۳۷۲

ساربانْ سرگردان، ۱۳۸۰

کوه سرگردان

ترجمه‌ها

سرباز شکلاتی، نوشتهٔ برنارد شاو، ۱۳۲۸

دشمنان، نوشتهٔ آنتون چخوف، ۱۳۲۸

بنال وطن، نوشتهٔ آلن پیتون، ۱۳۵۱

داغ ننگ، نوشتهٔ ناتانیل هاثورن

باغ آلبالو نوشتهٔ آنتوان چخوف، ۱۳۸۱

ماه عسل آفتابی ( مجموعه داستان)، نوشتهٔ ریونوسوکه آکوتاگاوا

آثار غیرداستانی

غروب جلال، انتشارات رواق، ۱۳۶۰

شاهکارهای فرش ایران

راهنمای صنایع ایران

ذن بودیسم

مبانی استتیک

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

دسته ها