خانه » دبستانی ها » مقاله و پایان نامه » نحوه نگارش فصل اول (مقدمه) پایان نامه
مقاله و پایان نامه

نحوه نگارش فصل اول (مقدمه) پایان نامه

در این مقاله آموزگارکوشا نحوه نگارش فصل اول (مقدمه) پایان نامه را بررسی کرده و شما را با ساختار آن بیشتر آشنا میکند.
 فصل اول پایان نامه که مقدمه آن را نیز شامل می شود شروع پایان نامه و پلی است جهت هدایت خوانند به سمت متن اصلی و گزارش تحقیق و پژوهش انجام گرفته توسط شماست. در مقدمه شما توضیح می دهید که اصولا چرا این تحقیق را انجام داده اید. باید در نوشتن مقدمه دقت کافی رابه خرج دهید تا بتوانید مخاطب را برای خواندن و توجه به پژوهش شما ترغیب کنید. در این مقاله نحوه نگارش فصل اول (مقدمه) پایان نامه را بررسی کرده و شما را با ساختار آن بیشتر آشنا میکند.

آشنایی با اصول نگارش فصل اول پایان نامه

مقدمه و یا کلیات تحقیق اولین فصل از پایان نامه است که در آن نویسنده، مخاطب را با موضوع مورد تحقیق و اهمیت آن آشنا می کند. همانطور که گفتیم مقدمه سکوی پرتاب خواننده به سمت متن اصلی است و باید به گونه ای تنظیم شود که مخاطب را ترغیب به خواندن ادامه پژوهش شما کند. اطلاعاتی که در فصل اول پایان نامه و مفدمه آورده می شود باید به گونه ای باشد که کلیات تحقیق شما برای خواننده با جملاتی ساده و علمی و ساختاری مختصر بیان شود. اهمیت تحقیق شما، محدودیت ها و موانع تحقیق، چهارچوب های نظری و علمی پژوهش و پیشینه تحقیق از مواردی است که در مقدمه باید ذکرشود.
اولین قسمت مقدمه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نقطه جذب خوانند محسوب می شود. در ابتدا باید موضوع اصلی پژوهش را بیان کنید و در ادامه متن به بررسی پیشینه تحقیق و هدف از از انجام آن بپردازید. یادتان باشد که سیر نوشتاری مقدمه باید از کل به جز باشد و پژوهشگر ابتدا باید جنبه های کلی را بیان کند و سپس به جزییات کار خود بپردازد. انسجام مطالبی که در مفدمه می آورید اهمیت دارد و باید بتوانید انسجام مطالب را حفظ کنید.
کلیات فصل اول پایان نامه (مقدمه) به شرح زیر می باشد:
  • بیان صریح و واضح مسئله ای که تحقیق و پژوهش شما آن را بررسی می کند و هدف از انجام تحقیق بوده است.
  • بیان اهمیت موضوع تحقیق و اشاره کردن به ارزش تحقیق شما
  • بیان پیشینه تحقیق؛ بدین معنا که در مقدمه باید به بیان تاریخچه تحقیق های انجام شده در زمینه موضوع پژوهش بپردازید و وضعیت فعلی آن را مشخص کنید.
یادمان باشد که رسالت و هدف اصلی مقدمه این است که به خواننده نشان دهد که اصولا چرا تحقیق انجام شده است و هدف پژوهشگر از انجام آن چه بوده است. اینکه بیان شود که دقیقا چه مطالب و موضوعاتی در پایان نامه بررسی می شود و موضوع و هدف اصلی پژوهش چه بوده است از مهمترین کارکردهای مقدمه در پایان نامه است.​​​​​
انتهای پیام/

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها