خانه » مادرها و پدرها بخوانند » گفت‌وگو با پدرومادر رضا قوی، رتبه‌ی ۹ ریاضی منطقه‌ی ۳ از قائن
مادرها و پدرها بخوانند

گفت‌وگو با پدرومادر رضا قوی، رتبه‌ی ۹ ریاضی منطقه‌ی ۳ از قائن

روزهای آزمون همیشه در کنارش بودم

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

پدر: من نوروز قوی، کارگر شهرداری هستم و در نهضت سوادآموزی درس خوانده‌ام.

مادر: من زهرا صحراگرد هستم و تا پنجم ابتدایی درس خوانده‌ام و خانه‌دار هستم.

چه شد که رضا به چنین رتبه‌ای دست یافته است؟

پدر: وقتی یک‌ساله بودم پدرم فوت کرد و نتوانستم ادامه‌ی تحصیل بدهم. بنابراین سعی کردم برای فرزندانم جبران کنم. البته سعی و تلاش خودش خیلی مؤثر بوده است. پسر دیگرمان هم با رتبه‌ی ۳۸۱ در کنکور قبول شد و اکنون دانشجوی مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد است. ما از اول فشاری روی رضا نداشتیم و خودش درس خواند و برایش مهم بود. سال کنکور گوشی هوشمندش را کنار گذاشته بود و وارد حواشی نمی‌شد. نیاز نداشت که ما چیزی به او بگوییم. وقتی به مدرسه‌اش می‌رفتم از این‌که معلمانش از او راضی بودند افتخار می‌کردم.

مادر: ما سعی کردیم هر امکاناتی را لازم دارد در اختیارش بگذاریم. از مهمانی‌ها کم کردیم تا رضا بهتر و متمرکزتر درس بخواند. البته فامیل هم شرایط ما را درک می‌کردند. رضا هم سعی می‌کرد خودش را با شرایط تطبیق دهد و برنامه‌اش به هم نریزد. وقتی حواسش به درس بود چیزی نمی‌توانست حواسش را پرت کند.

چند وقت یک‌بار به مدرسه‌اش می‌رفتید و جویای کارش می‌شدید؟

پدر: در اغلب جلسات مدرسه شرکت می‌کردیم.

وقتی از آزمون برمی‌گشت روز جمعه برای شما چگونه بود؟

پدر: روزهای آزمون همراه او به حوزه می‌رفتم و وقتی کارنامه‌اش را می‌گرفت در کنارش بودم و به مشاوره‌هایی که به او می‌دادند توجه می‌کردم.

از بین این مشاوره‌ها چیزی را به یاد دارید؟

پدر: یادم می‌آید یکی از مشاوره‌ها به رضا این بود که به رتبه‌اش توجه چندانی نداشته باشد و تمرکزش را روی بهبود شرایط بگذارد و خودش را نگران رتبه نکند. ما هم وقتی تلاش او را می‌دیدیم اصلاً اصراری به کسب رتبه‌ی خاصی از او نداشتیم. می‌دانستیم که موفق خواهد شد.

کانون چه‌قدر برای شما شناخته‌شده بود؟

پدر: سال گذشته از طرف کانون در شهر ما کتابخانه‌ی بزرگی ساخته شد. رضا هم بورسیه‌ی کانون بود و از این نظر به ما که خانواده‌ای با درآمد کم هستیم خیلی کمک کرد. اگر امکان بورسیه نبود رضا هیچ وقت در این آزمون‌ها شرکت نمی‌کرد و نمی‌توانست از کتاب‌های کمک‌آموزشی استفاده کند. البته ما سعی‌مان را برای تهیه‌ی امکانات می‌کردیم اما رضا خودش راضی نبود به ما فشاری وارد شود. به نظر من کانون در این سال‌ها خیلی موفق عمل کرده است.

 

درباره نویسنده

بچه های آموزگارکوشا

سایت آموزگارکوشا با هدف نشر دیدگاه های فرهنگی و آموزشی و ترویج آموزش های مجازی در خانواده و مدرسه و اطلاع رسانی در این حوزه توسط عده ای از فرهنگیان و علاقه مندان حوزه تعلیم و تربیت در این زمینه تاسیس گردید.
موفق و پیروز باشید

نظرات شما

برای ارسال یک نظر اینجا را کلیک کنید

بیشترین بازدید مطالب

دسته ها