آموزگار کوشا

پیک نوروزی سال 95 دانش اموزان
کارشناسان نظام آموزشی و صاحبنظران حوزه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان اما در این باره اعتقاد دیگری دارند. آنها می گویند پیکهایی که در حال حاضر توسط سازمانها و ادارات آموزش و پرورش تهیه و منتشر می شود، به دلیل ناآشنایی کافی طراحان و برنامه ریزان با ویژگیهای یک رسانه آموزشی جذاب و استاندارد باعث مدرسه گریزی دانش آموزان و اتلاف وقت آنان و خانواده هایشان در طول تعطیلات عید نوروز می گردد.

پیک نوروزی
 سؤالهای پیک با کتاب درسی مغایر است
مادر یکی از دانش آموزان دوره راهنمایی نیز در گفتگو با گزارشگر ما در حالی که به سؤالهای بخش عربی پیک نوروزی فرزندش اشاره می کند از دشواری و خارج از کتاب بودن سؤالها شکایت دارد و می گوید: به دلیل مغایرت سؤالات عربی با متن درس من و پدر دانش آموز برای یافتن جوابها دو روز از وقتمان را در کتابخانه گذراندیم.

وی می افزاید: همچنین سؤالهای مربوط به زبان انگلیسی و ریاضیات وقت زیادی را از خانواده ما گرفت و در نهایت هم تعدادی از سؤالها حل نشده باقی ماند و یادداشتی را برای مدیر مدرسه و معلم مربوط ارسال کردیم.
این سرپرست دانش آموز در ادامه به هدف اصلی پیکهای نوروزی در ابتدای طراحی و انتشار اشاره کرده و می گوید: واقعیت این است که پیکهای نوروزی از هدف اصلی خود دور مانده و باعث سردرگمی دانش آموزان و در برخی از موارد تنفر آنان از درس و مدرسه گردیده است.
وی در توضیح گفته هایش تصریح می کند: زمانی که در دهه ۷۰ قرار شد تکلیف نوروزی حذف شود، خلاء دور بودن ۲۰ روزه دانش آموزان از درس و مدرسه به شدت ملموس بود، به همین دلیل قرار شد پیک نوروزی با محوریت ایجاد نشاط و سرگرمی و محملی برای مرتبط بودن دانش آموز با مباحث درسی و کتاب در قالب سرگرمی و تفریح همراه دانش آموز باقی بماند که این گونه شد.
● پیک نوروزی یا معمای آخر سال؟
پدر یکی از دانش آموزان سال پنجم ابتدایی در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: پیکهای نوروزی به دلیل مشکلاتی که در طراحی، تدوین و انتشار دارند، بیشتر به معما شبیه هستند تا پیک ویژه ای برای سرگرمی و آموزشی علمی جامعه هدف در نظام آموزشی.
وی با اشاره به سؤالهای چاپ شده در بخش ریاضی این پیک که به گونه ای غیرقابل فهم طراحی شده، خاطرنشان می کند: تا جایی که من در ذهن دارم، این گونه سؤالها که تداعی کننده تستهای هوش و استعداد است، در آزمونهای جامع و کنکور دانشگاهها رواج داشته است، به همین دلیل داشتن انتظار از دانش آموز ابتدایی برای حل این معماها کار چندان منطقی و عاقلانه ای به نظر نمی رسد.
این پدر دانش آموز همچنین در ادامه مشکلات ناشی از پیکهای نوروزی و استرس وارد شده به دانش آموزان، طی روزهای تعطیلات نوروز را مورد اشاره قرار داده و اظهار می دارد: دانش آموزان به دلیل روبرو شدن با سؤالها و مجهولاتی که در پیکهای نوروزی وجود دارد، نه تنها روزهای تعطیل خودشان را بلکه تعطیلات خانواده را نیز خراب شده می بینند و با یک استرس مداوم، در انتظار سپری شدن روزهای تعطیل و دستیابی به معلم برای حل این مجهولات و مشکلات هستند که معمولاً هم به پاسخ صحیحی دست نمی یابند و در نهایت تصورشان از درس و مدرسه خراب می شود.
● ۲۸ مورد ایراد در یک پیک نوروزی
ثریا ذبیحی، معلم دوره ابتدایی و عضو گروههای آموزشی پایه پنجم ابتدایی که به همراه تعدادی از همکارانش پیک نوروزی این مقطع را مورد بررسی قرار داده اند، به گزارشگر ما اظهار می دارد: با بررسی پیک نوروزی ۲۸ مورد ایراد با نحوه طراحی و چاپ مطالب وارد شد که لازم است اصلاح شود.
وی ایجاد خلاقیت، شادی آور بودن و توجه دادن دانش آموزان به مباحث اجتماعی و خانوادگی را از جمله محورهایی توصیف کرد که در پیک دانش آموزی پایه پنجم ابتدایی مورد غفلت طراحان قرار گرفته و لازم است این موارد در برنامه ریزیهای آینده لحاظ شود.
این عضو گروههای آموزشی اضافه می کند: در برخی از موارد جای کافی برای توضیح و نوشتن جواب سؤالها وجود ندارد و دانش آموز امکان برقراری ارتباط با پیک نوروزی را پیدا نمی کند.
به گفته ذبیحی استفاده از نثرهای مسجع کتاب گلستان سعدی بدون در اختیار بودن معلم و راهنما برای دانش آموز مشکل است و رنگهای بکار رفته در این پیک نمی تواند کمک چندانی به دانش آموز برای حل مسایل بنماید و اطلاعات عمومی این پیکها روند منطقی و علمی را طی نمی کنند که باعث سردرگمی دانش آموز می شود.
این معلم نظام آموزشی همچنین بیان می دارد: نکته دیگری که لازم است درباره آن تجدیدنظر صورت گیرد نگاه جنسیتی به دختران و پسران در طراحی پیک است که متأسفانه تاکنون درباره موضوعهای مربوط به دختران کوتاهی شده است.
● حل مشکل با بومی سازی پیکهای نوروزی
مهدی نوید ادهم، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش در این باره به گزارشگر ما اظهار می دارد: در گذشته مشکلات زیادی در بحث طراحی و انتشار پیکهای نوروزی وجود داشت، اما هم اکنون با بومی کردن پیکها مشکلات دانش آموزان حل شده است.
وی می افزاید: وزیر آموزش و پرورش در شورای معاونان این وزارتخانه دستور لازم را برای بانشاط کردن حال و هوای پیکهای نوروزی و برنامه ریزی برای گذراندن تعطیلاتی بانشاط صادر کرده و معاونت آموزش عمومی مسؤولیت اصلی پیگیری این مصوبات را داشته و تاکنون روند کاری مثبتی در میان نیروهای ستادی و گروههای آموزشی وجود داشته است.
این مقام مسؤول در نظام آموزشی تصریح می کند: بر اساس مصوبات وزارت آموزش و پرورش باید همه ادارات و سازمانهای آموزشی که در کار تهیه و تدوین پیکهای نوروزی فعال هستند، باید نشاط آور بودن و تنوع در روشهای حل مسائل را به عنوان یک اولویت در دستور کار خود قرار دهند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش همچنین عنوان می کند: گرچه ممکن است در فرآیند تهیه و کاربردی کردن پیکهای نوروزی و پیک شادی خانواده ها در برخی موارد دچار مشکل شوند، اما با توجه به اینکه طولانی بودن تعطیلات نوروزی تأثیر منفی در رشد تحصیلی دانش آموزان دارد، لازم است والدین در این رابطه همکاری لازم را با نظام آموزشی داشته باشند.
● پیک ها کارشناسی شده اند
منوچهر فضلی خانی، مدیر کل آموزش راهنمایی وزارت آموزش و پرورش در این باره به گزارشگر ما اظهار می دارد: پیکهای نوروزی برخلاف تصور برخی از افراد کاملاً بر اساس اصول آموزشی و علمی تدوین شده و در طراحی و تدوین آنها شاخصهای استاندارد و کارشناسی لحاظ شده اند.
وی می افزاید: کار تولید پیکهای نوروزی با توجه به اهمیت موضوع بومی سازی به استانها واگذار شده و در همه سازمانهای آموزش و پرورش هم گروههای مجرب و ورزیده بر روی پیک کار کرده و کارشناسان وزارت آموزش و پرورش نظارت لازم را برای تدوین و انتشار این ویژه نامه ها دارند که تاکنون نیز بازخوردهای خوبی را شاهد بوده ایم.
این مقام مسؤول در نظام تعلیم و تربیت همچنین عنوان می کند: استفاده از افراد نخبه و صاحب نظر در تدوین پیکهای نوروزی به عنوان یک فرآیند در وزارت آموزش و پرورش مطرح شده و همین موضوع ضمانت اجرایی لازم را برای در اختیار قرار دادن پیکهای نوروزی دقیق و کم غلط فراهم کرده است.
مدیر کل آموزش و پرورش راهنمایی وزارت آموزش و پرورش اضافه می کند: با توجه به نظرسنجی های انجام شده، پیکهای نوروزی در یکی دو سال اخیر از خشک بودن محتوا فاصله گرفته و سعی شده مفاهیم علمی و آموزشی در قالب نقاشی، گزارش مطالعه علمی و کاردستی بیان گردد و در نهایت از یک بستر متناسب با حال و هوای تعطیلات نوروز رشد و ارتقای علمی و اخلاقی دانش آموزان را باعث شود.
منبع:قدس آنلاین

بخش نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic