آموزگار کوشا

۲ فیزیکدان ایرانی برنده جایزه جهانی کیهان شناسی شدند
با مقاله ای درباره سیاهچاله؛

دانش آموخته‌گان دانشگاه شریف با مقاله "پژواکی از مغاک؛ سیاهچاله فوق چرخان باقی مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW۱۷۰۸۱۷" موفق به کسب جایزه بوکالتر ۲۰۱۹ شدند.

http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/581/1741573/3344612.jpg

 جایزه بوکالتر هر سال به ایده های جدید و پیشرو در زمینه کیهان شناسی و گرانش نظری و رصدی داده می‌شود، ایده‌هایی که موفق به بازگشایی دریچه‌ی جدیدی برای فهم ما از انبساط تند شونده کیهان شود.
جاهد عابدی دانش آموخته‌ی دکترای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و نیایش افشردی کیهان شناس و اخترفیزیکدان شهیر، دانش آموخته دوره کارشناسی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف و دکتری دانشگاه پرینستون با مقاله خبرساز و مهم‌شان "پژواکی از مغاک؛سیاهچاله فوق چرخان باقی مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW۱۷۰۸۱۷" این جایزه را دریافت کردند.

هیات داوران جایزه معتبر بوکالتر پژوهش جاهد و نیایش که در مجله Journal of Cosmology and Astroparticle Physics به چاپ رسیده است را پژوهشی جسورانه و قدمی نوآورانه در درک پدیده گرانش کوانتومی نامیده اند. ایده‌ای که امواج گرانشی ساطع از دو ستاره نوترونی چرخان میتواند اطلاعات جدیدی از درون سیاهچاله و گرانش کوانتومی به دست دهد.

لازم به ذکر است؛ جاهد عابدی دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه صنعتی شریف و محقق پاره وقت پژوهشگاه دانش های بنیادی بوده است که دوره پسادکتری خود را در موسسه امواج گرانشی (آلبرت اینشتین) ماکس پلانک و موسسه لایبنیتز در هانوفر آلمان می گذراند.

همچنین نیایش افشردی کیهان شناس و اخترفیزیکدان شهیر، دانش آموخته دوره کارشناسی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف و دکتری دانشگاه پرینستون است؛ وی هم اکنون استاد دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه واترلو و موسسه فیزیک نظری پریمیتر کانادا است.

گفتنی است؛ پیش از این نیز این دو اختر فیزیکدان ایرانی با مقاله " پژواک هایی از مغاک: سیاه چاله ای با چرخش زیاد برای پسماند ادغام ستاره نوترونی" در سال ۲۰۱۸ موفق به کسب این جایزه شدند. /انتهای پیام
منبع:مهر

بخش نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات